Jak skutecznie uczyć się angielskiego?

Jak skutecznie uczyć się angielskiego?

W tym wpisie opiszę w jaki sposób najskuteczniej uczyć się angielskiego. Skupimy się na odpowiednim podejściu, podzieleniu nauki oraz wyborze narzędzi wspomagających naukę. Znajdzie się tutaj coś ciekawego zarówno dla osób na poziomie podstawowym, jak również bardziej zaawansowanych.

Nauka języka angielskiego

Podstawowe pytanie, które zadaje sobie większość osób, które chcą zacząć uczyć się angielskiego jest takie czy powinni robić to sami, czy może skorzystać z usług korepetytora lub szkoły językowej. Jeżeli posiadacie odpowiednią determinację oraz szybko uczycie się języków, to można spróbować na własną rękę, jednak na pewno nieoceniona i bardziej skuteczna będzie współpraca z doświadczonym korepetytorem lub szkołą językową.

W oby przypadkach potrzebna będzie Wam motywacja, każdy ma inny powód do nauki angielskiego, dla jednych jest to po prostu hobby, chęć zrobienia czegoś nowego lub ciekawość, dla innych jest to związane z karierą i ścieżką zawodową, a dobra umiejętność posługiwania się angielskim może oznaczać awans lub podwyżkę. Jeżeli brakuje Wam motywacji, to wystarczy przyjrzeć się zaletom, które wiążą się z dobrą znajomością angielskiego – biegłość w angielskim ułatwi Wam komunikację podczas zagranicznych podróży, będziecie mogli nawiązywać znajomości z obcokrajowcami, będzie to kolejny mocny punkt Waszego CV, dobra znajomość angielskiego pomoże Wam znaleźć lepszą pracę lub otrzymać awans i podwyżkę, już nigdy nie będziecie stresować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.

Pomoc w nauce

Kolejny krok w nauce, to zrobienie planu, tego czego chcemy się uczyć. Jeżeli skorzystamy z usług korepetytora lub szkoły językowej, to oni zajmą się tym za nas, natomiast jeśli uczycie się sami, to dobrze jest odpowiednio zaplanować kolejne kroki. Na pewno dobrym pomysłem jest wyposażenie się w książkę do nauki angielskiego, będzie ona Was kierowała krok po kroku podczas przygody z angielskim.

Nieocenione fiszki

Kolejną dobrą metodą, jeszcze przed „prawdziwą” nauką, jest zrobienie sobie fiszek z 1000/500 najpopularniejszych słówek (ich listę znajdziecie w Internecie), jeśli opanujecie 1000/500 słówek, to nawet nie rozumiejąc gramatyki będziecie potrafili domyśleć się sensu większości wypowiedzi.

“She goes to school every day with her best friend.”

Powyższe zdanie przetłumaczone dosłownie wygląda następująco:

“ONA IŚĆ DO SZKOŁA Z JEJ NAJLEPSZY PRZYJACIEL”

Nie jest to oczywiście tłumaczenie najwyższych lotów, ale główne przesłanie komunikatu zostaje zrozumiane.

Sprawdzian wiedzy

Jak już opanujecie poziom podstawowy, to będziecie w stanie prowadzić proste rozmowy. Z pewnością zaobserwujecie, że jest to o wiele trudniejsze niż czytanie czy słuchanie. Nagle w przeciągu ułamka sekundy będziecie musieli wprowadzić w życie wszystkie nauczone wcześniej reguły oraz słówka. Najlepszą drogą do opanowania płynnej komunikacji w angielskim jest oczywiście ciągłe trenowanie! Zaczniecie od oglądania filmów z angielskimi napisami, następnie próbujcie wyłączać napisy i oglądajcie w oryginale, polecam również oglądanie wiadomości BBC lub CNN, oraz słuchanie angielskiego lub amerykańskiego radia w Internecie. Jak będziecie już potrafili dyskutować na tyle swobodnie, że nie będziecie się już bać z kimś rozmawiać, to najlepiej jest sobie znaleźć partnera do angielskich rozmówek.

Można to zrobić poprzez portale internetowe, na przykład: https://www.conversationexchange.com/

Znajdziecie tam dużo osób chcących po prostu porozmawiać po angielsku, aby mieć kontakt z językiem. Można się tam umawiać na spotkania na żywo lub prowadzić rozmowy przez Skype. Kolejną świetną metodą jest uczęszczanie na „rozmówki z angielskiego”, są to luźne, niezobowiązujące spotkania osób chcących mówić po angielsku, można je znaleźć na grupach Facebukowych większości dużych miast.

Tutaj jest link do grupy Wrocławskiej: https://www.facebook.com/EnglishConversationsWroclaw

Odpowiednie przygotowanie i planowanie są kluczowe, aby odnieść dobre rezultaty i nie zniechęcić się na samym starcie. Polecam korzystanie z pomocy profesjonalistów podczas nauki jednak, jeśli nie macie takiej możliwości, to podane przeze mnie porady na pewno dużo Wam pomogą w samodzielnej nauce. Życzę powodzenia i wytrwałości w nauce 😉