Tłumaczenie konsekutywne to rodzaj tłumaczenia ustnego w którym tłumacz wykonuje tłumaczenie po tym jak mówca skończy swoją wypowiedź. Osobiście muszę przyznać, że jest to mój ulubiony rodzaj tłumaczenia. 

Definicja tłumaczenia konsekutywnego

Tłumaczenie konsekutywne, które określane jest także tłumaczeniem następczym, to rodzaj przekładu ustnego, podczas którego tłumacz dokonuje tłumaczenia poszczególnych, następujących po sobie fragmentów wypowiedzi, po ich uprzednim wysłuchaniu.

Podczas tłumaczenie konsekutywnego tłumacz znajduje się bezpośrednio przy mówcy.

Predyspozycje do wykonywania tłumaczeń konsekutywnych

Tłumaczenia ustne konsekutywne języka angielskiego są bardzo skomplikowane co sprawia, że ten rodzaj tłumaczenia mogą wykonywać jedynie profesjonalni tłumacze z dużym doświadczeniem, lubiący wyzwania oraz adrenalinę. 

Tłumaczenia konsekutywne wymagają bowiem od tłumacza, poza perfekcyjną znajomością języka angielskiego, odporności na stres oraz odpowiednich predyspozycji i umiejętności, a w szczególności:

  • wyjątkowo dobrej koncentracji
  • zdolności szybkiego analizowania poszczególnych fragmentu wypowiedzi
  • umiejętności zapamiętywania szczegółów wypowiedzi
  • umiejętności płynnego wysławiania się
  • umiejętności sporządzania notatek
  • doskonałej znajomości zarówno języka angielskiego, jak również języka ojczystego

Zastosowanie ustnych tłumaczeń konsekutywnych

Tłumaczenie konsekutywne z języka angielskiego na polski oraz z języka polskiego na angielski znajduje zastosowanie między innymi podczas spotkań biznesowych, negocjacji, biznesowych wyjazdów zagranicznych, prac budowlanych, konferencji oraz różnego rodzaju eventów.

Rodzaje tłumaczeń konsekutywnych

Tłumaczenia konsekutywne z języka angielskiego na polski oraz języka polskiego na angielski można podzielić na:

  • tłumaczenia z notacją
  • tłumaczenia bez notacji
  • tłumaczenia liaison

Tłumaczenie konsekutywne z notacją

Tłumaczenie konsekutywne z notacją stosowane jest przy ustnym przekładzie dłuższych fragmentów wypowiedzi podczas, których tłumacz języka angielskiego korzysta ze specjalnie opracowanego systemu notacji.

Tłumaczenia konsekutywne bez notacji

Tłumaczenia konsekutywne bez notacji znajduje zastosowanie w przypadku przekładu odbywającego się po krótszych fragmentach wypowiedzi i nie wiąże się ono z koniecznością notacji. Tego rodzaju tłumaczenie ustne zapewnia największą płynność przekładu.

Tłumaczenia konsekutywne typu liaison

Tłumaczenia konsekutywne typu liaison to tłumaczenie stosunkowo krótkich fragmentów wypowiedzi i najczęściej jest to tłumaczenie wypowiedzi zdanie po zdaniu.

Profesjonalne tłumaczenia konsekutywne na najwyższym poziomie oferowane przez Biuro Tłumaczeń Transverb z Wrocławia

Podczas usługi tłumaczenia konsekutywnego z języka angielskiego lub na język angielski mogą Państwo liczyć nie tylko na profesjonalny i dokładny przekład, ale również na moją pomoc w komunikacji z rozmówcą oraz pomoc w przypadku konieczności poruszania na terenie obcego kraju. Podczas realizacji każdego zlecenia pozostaję całkowicie do Państwa dyspozycji w zakresie komunikacji językowej oraz samego przekładu.

Jako doświadczony tłumacz konsekutywny języka angielskiego do każdego zlecenia podchodzę indywidualnie i przykładam dużą wagę do wcześniejszego, odpowiedniego i profesjonalnego przygotowania się do jego realizacji. Niezwykle istotną kwestią są dla mnie wszelkie informacje uzyskane od klienta przed wykonaniem zlecenia tłumaczenia konsekutywnego. Im więcej szczegółów dotyczących danego tłumaczenia uda nam mi się uzyskać, tym lepiej przebiegnie spotkanie, podczas którego będę dokonywał tłumaczenia. Za wartościowe informacje dotyczącą zlecenia przekładu konsekutywnego z języka angielskiego na polski i odwrotnie uważam między innymi dane o rozmówcach (kraj pochodzenia, akcent), informacje o rodzaju omawianej oferty biznesowej, czy też umowy, która po zakończeniu tłumaczenia ma zostać zawarta. Wieloletnie doświadczenie w tłumaczeniach konsekutywnych języka angielskiego pozwala mi w pełni profesjonalnie wykonać każde zlecenie tego rodzaju.

Tłumaczenia konsekutywne w języku angielskim – Wrocław i obszar Dolnego Śląska

Tłumaczenia konsekutywne języka angielskiego realizuję na terenie Wrocławia, Dolnego Śląska, a także w ramach wyjazdów krajowych oraz zagranicznych.